v                                                                                                  
Matematik Birimleri Çevirme

Küçükten Büyüğe Kesir Sıralaması – Kesirler

kesirler

Matematiksel birim ölçüleri tablosu rehberinden büyükten küçüğe kesir sıralaması örnekleri ve matematiksel kesir birimleri tablosu hakkında bilgi ve ipuçları aşağıda yer almaktadır.

KESİR ÖLÇEĞİ SIRALAMA TABLOSU

Küçükten büyüğe sıralama:
Paydası, payından büyük olan kesir 1′den küçüktür. Ondalık sayı ile gösterilişi sırasında başına 0 konur ve 0′dan sonra virgül konarak küsüratı yazılır.

Büyükten küçüğe sıralama:
Payı, paydasından büyük olan kesir 1′den büyüktür. Ondalık sayı ile gösterimi sırasında başına 1 konur ve 1′den sonra virgül konarak küsüratı yazılır.

Payı, paydasına eşit olan kesir 1′e eşittir. Ondalık gösterilişi yoktur. Ancak istenirse 1,00 şeklinde gösterilebilir.

Yukarıda yer alan resim görselinde de kesir ölçeği örneği görülmektedir. Kesirlerin grafik olarak gösterilişi yukarıdaki gibi olabileceği gibi, sütun grafiği şeklinde de olabilmektedir. Kesir ölçeği çizgi ölçeğe çevirme denilmektedir.

*** Kesir ölçeği ve çizgi ölçek hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by: Wordpress
Kaynaklar