v                                                                                                  
Matematik Birimleri Çevirme

EBOB EKOK Soruları Nasıl Çözülür – Çözümü

En küçük ortak kat (ortak katların en küçüğü) En büyük ortak bölen (ortak bölenlerin en büyüğü) kuralları ve formülleri çevirme rehberinden ebob – ekok nasıl yapılır ve obeb – okek hesaplama hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

OBEB OKEK PROBLEMLERİ NASIL ÇÖZÜLÜR

Matematik konuları içerisinde EKOK – EBOB soruları cevapları içerisinde yer alan kombinasyon soru çözümü ortaokul (5. sınıf, 5. sınıf, 7. sınıf, 8. sınıf), lise (9. sınıf – lise 1, 10. sınıf – lise 2, 11. sınıf  – lise 3) ve üniversite öğrencileri için ayrıca KPSS, TEOG, LYS, YGS, ALES gibi ÖSYM sınavlarında da sıkça karşılaşılan ebob soru türüdür.

EBOB – EKOK SORU ÖRNEKLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

Bu soruları çözerken en önemli şey, mantığını kavramaktır. Ebob ve ekok birbirine karıştırılan kavramlardır. Hatta öyleki yazılışları dahi karışıktır. Ebob denen şey obeb – ekok denen şey de okek’tir yıllardan beri. Ama kitapları yazanlar, soru hazırlayanlar dahi kafa karıştırmak adına ellerinden geleni yapmaktadırlar. Dolayısıyla mantığını kavramak şarttır.

Obeb – okek sorularında en kafa karıştıran soru türlerinden birisi de diktörtgen soruları çözümleri’dir. Genelde ağaç dikme sorusu olarak ya da fayans, parke vb. gibi kaplama sorularında karşımıza çıkar. Ağaç dikme soruları basittir. Bunu anlatmaya gerek duymuyoruz. Ancak dikdörtgen alanı kare fayansla kaplama, kare olan herhangi bir şeyle kaplama olan okek soruları çözümünde dikkat edilecek nokta şudur.

Bizdenen istenen, toplam kaç tane kare fayans gerekirin cevabı ise, tüm dikdörtgenin alanını, kare fayansın alanına bölerek sonuca ulaşırız. Örneğin 6 ve 8 metre kenar uzunluğundaki dikdörtgen alana, 2 metrekare boyutunda kare fayans döşenecekse: dikdörtgenin alanı, karenin alanına bölünür. Yani 6.8/2.2

*** okek obeb anlatımı hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır. Buradaki mevcut bilgilerde eksik, hata ya da yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, yine aynı yolla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by: Wordpress
Kaynaklar