v                                                                                                  
Matematik Birimleri Çevirme

Kombinasyon Soruları Nasıl Çözülür – Çözümü

Kombinasyon kuralları ve formülleri çevirme rehberinden kombinasyon nasıl yapılır ve kombinasyon hesaplama hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

KOMBİNASYON PROBLEMLERİ NASIL ÇÖZÜLÜR

Matematik konuları içerisinde permütasyon, kombinasyon ve olasılık soruları cevapları içerisinde yer alan kombinasyon soru çözümü ortaokul (5. sınıf, 5. sınıf, 7. sınıf, 8. sınıf), lise (9. sınıf – lise 1, 10. sınıf – lise 2, 11. sınıf  – lise 3) ve üniversite öğrencileri için ayrıca KPSS, TEOG, LYS, YGS, ALES gibi ÖSYM sınavlarında da sıkça karşılaşılan soru türüdür.

KOMBİNASYON SORU ÖRNEKLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

Bu soruları çözerken  istenen seçenekler içerisinde sıralama yapmak ve bir topluluk oluşturma istenmektedir. Örneğin 5 siyah kalem ve 3 kırmızı kalem içerisinde 1 tane kırmızı 2 tane de siyah kalem seçmek istersek kırmızı kalemlerden 3′ün 1′li kombinasyonu siyah kalemlerden ise 5′in 2′li kombinasyonunu seçmemiz ve bunları da birbiri ile çarpmamız gerekir. (3,1) x (5,2) şeklinde örneğimizde formülize edebiliriz. (3,1) = 3 (5,2) = 10 sonuç olarak 3×10 = 30 farklı şekilde seçim yapabiliriz. Eğer 5 siyah kalem içerisinden 5 siyah kalem seçmek istese idik, kırmızı kalemleri dikkate elmayacak şekilde 5 farklı seçim yapabilirdik.

*** kombinasyon anlatımı hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır. Buradaki mevcut bilgilerde eksik, hata ya da yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, yine aynı yolla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by: Wordpress
Kaynaklar