v                                                                                                  
Frekans Birimleri Çevirme

Formal Yük Hesaplama Formülü Nedir

formal yük

Frekans birimleri hesaplama cetvelinden – Kimyasal birimler hesaplama örnekleri ile formal yük hesaplanması formülü ve sorular hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

FORMAL YÜK VE LEWIS YAPISI HESAPLANMASI

Formal yük ne işe yarar? Moleküllerdeki   ve   çok   atomlu   iyonlardaki   atomların yüklerinin tanımlanması için formal yük ve yükseltgenme sayısı gibi  kavramlar  geliştirilmiştir.  Formal  yük  (FY)  bir molekül  veya  iyon  için  yazılabilen  birden  fazla  Lewis yapısının  hangisinin  en  olası yapı,  yani  gerçek  yapıyı en iyi  temsil  eden  yapı olduğunu  belirlemeye  yarayan  bir kavramdır.   Formal   yük   hesabında,   atomlar   arasındaki bağın    tamamen    kovalent    karakterli    olduğu    ve    bağ elektronlarının    her    iki    atom    tarafından    eşit    olarak paylaşıldığı düşünülen  ideal  bir  durum  göz  önüne  alınır. Bu  durumda  bağ polarlığı gözardı edilmiş olur.  Formal yükler    molekül    için    gerçek    yük    dağılımı değildir. Molekülde  bir  atomun  formal  yükü  aşağıdaki  eşitlikle bulunabilir.

Formal  Yük  =  Atomun   değerlik   elektron   sayısı-[ortaklanmamış elektron   sayısı+   1/2 (bağ elektronları sayısı)]

Kimyasal   bağ enerjisi,   gaz   halindeki   bir   molekülde atomlar  arasındaki  bağı kırmak  için gerekli  enerjidir  ve bağ enerjisi  veya  bağ entalpisi  olarak  da  bilinir.  Bağ kırılması (ayrışması)  daima  enerji  gerektiren  bir  süreçtir ve  bu  yüzden  bağ enerjisi  değerleri  pozitif  işaretlidir. Bunun  tersine  bağ oluşumunda  da  dışarı enerji  salındığı için, bu enerji daima negatif işaretlidir.

*** formal yük örnek soruları hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by: Wordpress
Kaynaklar