v                                                                                                  
Hacim Birimleri Çevirme

1 CC Kaç Mililitre – Kaç Litre Yapar

Hacim birimleri çevirme rehberinden cc – mililitre çevirme ve mililitre – litre ölçüleri birim çevirme hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

CC – MİLİLİTRE – CC ÇEVİRME

1 cc kaç mililitre eder? 1 ml yapar.
1 mililitre kaç cc eder? 1 cc yapar.

CC – LİTRE – CC ÇEVİRME

1 cc kaç litre eder?  0,01 lt yapar.
1 litre kaç cc eder? 100 cc yapar.

Bu çeviride kullanılan birimler: kaç litredir, kaç ccdir, kaç mililitredir
Bu çeviride kullanılan kısaltmalar: Mililitre’nin kısaltması ml, Cc’nın kısaltması cc, Litre’nin kısaltması lt

Yukarıda cc – litre hesaplama ve mililitre – litre hesaplama örnekleri verilmiştir. Burada yer alan cc hesaplama tablosu ve birim çevirici değerleri yaklaşık değerler olup; bilimsel ve akademik çalışmalar için hazırlanmamıştır. Kesin ve net bilgiler için bilimsel cetveller, hesap makinesi ve akademik ölçü birimi çeviri programı kullanmanız tavsiye edilir.

*** cc – ml – litre hesaplama nasıl yapılır hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır. Buradaki mevcut bilgilerde eksik, hata ya da yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, yine aynı yolla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

5 Comments

 • aylin
  25 Haziran 2019 - 15:23 | Permalink

  cc – litre çevirmede hata olabilir mi ben mi yanılıyorum.

  1 litre nasıl 100cc yapıyo.
  ufacık bir bardak bile 180cc yaparken..

  • Murat
   4 Nisan 2020 - 16:23 | Permalink

   Haklısınız! CC ile CL’yi karıştırmış açıklama. Alttaki yanıtta düzeltilmiş hata. 1 lt. 100 cl ve 1000 cc yapar, doğrusu budur.

 • E. DURCAN
  4 Temmuz 2019 - 07:00 | Permalink

  Kafa karışıklığını giderelim.
  litre, dm3, cc, ml, cl arasındaki ilişkiyi gözden geçirelim.
  Önce aynı gurupta olan birimleri ayıralım.
  dm3 (desimetre küp),cm3 yani cc=santi metre küp(cubic centi meter) bir gurupta;
  Litre, cl (centi liter=santi litre: litrenin yüzde=(santi) biri, ml=mili litre (mili liter) : litrenin binde biri öteki gurupta yer alacak

  dm3=desimetre küp bir kenar uzunluğu bir desimetre yani bir metrelik uzunluğun onda biri kadar olan küp biçimindeki cismin hacmidir. Küp cisminin hacmini üç boyutunun (en, boy, yükseklik) uzunluklarını aynı birimde gösterip çarpımını alarak buluyoruz (uzunlukları farklı alırsak sonuç değerin birimini söyleyemeyiz: Hani derler ya toplamada birim aynı olacak elmalarla armutlar toplanmaz( daldan toplanır da toplamada yan yana alt alta yazılıp sonuç bulunmaya çalışılmaz. Örnek: 12 elma, 15 kiraz ve 8 armut kaç elma yapar sorusu saçma bir soru olur. Bunların toplamı da alınabilinir ancak sonuç buradaki meyveler cinsinden değil de toplam kaç meyvem var sorusuna cevap olarak 35 meyve olarak belirlenebilir.

  İlkokulda; uzunluk ölçüleri ( tabi ki metrik sistemde= ingilizlerin inç, ayak, yarda; atalarımızın arşın, endaze vb ölçü birimleri farklı sistemlerdir) 10′ar 10′ar, alan ölçüleri 100′er 100′er, hacim ölçüleri de1000′er 1000′er büyür ve küçülür bilgisini her yolu düşmüş olan alıyor,

  1dm=10 cm 1dm3=10cmx10cmx10cm=1000cm3 1dm=1000cc (cc: İngilizce cubic ceti liter dan kısaltma)
  Buradan litre hesabına nasıl geçiyoruz? dm3 metrik sistemde bir hacim ölçüsü birimidir. Madde katı, sıvı ya da gaz hallerinden hangi halde bulursa bulunsun hacmini bu sistemde bir birimle ifade edebiliriz.

  Eğer sıvıların hacmi konu olursa o zaman karşımıza kolaylık olsun diye icat edilmiş.yeni bir birim çıkar ki bu litre’dir..
  1lt özel şekilde (sapı, tabanı vs) yapılmış 1dm3 sıvı (kristal=toz şeker, un vs için de kullanılabilir) özel sıvı ölçüsü birimidir.
  Yani; 1 lt= 1 dm3=1000 cm3=1000 cc=1000 ml ( mili litre )=100 cl (santi litre)

  Özellikle alkollü içki ambalajları için kullanılan 35′lik, 70′lik ve 100′lük ifadelerinde birim “cl ” yani santi litre dir.
  35′lik ambalaj 35 santi litre yanini bir litrenin yüzde 35′i kadar sıvı bulunduruyor demektir.

  Biraz detaylı oldu belki fakat sanırım kapalı anlaşılmayan bir yer de kalmadı.

  • Bahattin Yavuz
   2 Aralık 2020 - 01:40 | Permalink

   Teşekkürler çok güzel izah, teşekkürler.

 • UğurAtıl
  13 Ekim 2019 - 14:42 | Permalink

  Elinize sağlık cok açık ve net anlatım.

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  Powered by: Wordpress
  ilan ver