v                                                                                                  
Hacim Birimleri Çevirme

Desi Hesaplama Nasıl Yapılır – Formülü Nedir

Hacim birimleri hesaplama cetvelinden – desi hesaplama örnekleri ile desinin hesaplanması formülü ve sorular hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

DESİ HESAPLAMA NASIL YAPILIR

Genellikle gönderi, nakliyat, kargo taşımak için hesaplanır bu birim. Hani kargo şirketleri olursa olsun (Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, PTT Kargo, MNG Kargo, Sürat Kargo, UPS, DHL vb.) genel olarak kargo personeli tarafından gelişigüzel veya sadece ağırlığına bağlı olarak hesaplansa da profesyonel düzeyde hesaplamak için belli bir formülü vardır. Bu genelde kutu veya koli hesaplaması için geçerli olsa da, silindir desisi hesaplama veya diğer eşyalar için de kullanılabilmektedir.

DESİ HESABI NEDİR

Genelde havayolu şirketleri (THY, Pegasus, Anadolujet, Sunexpress, Onurair, Atlas vb.) bagaj hesaplaması yaparken de bunu kullanır. Bunun mantığı aslında şudur: Bir yük hafif olabilir, ama büyüktür, geniştir bu nedenle çok yer kaplar. Başka eşyaları, kargoları bagajları vb. almanıza engel olur. Veya Küçüktür ama ağırdır. Bu nedenle daha fazla yakıt harcamanıza neden olabileceği gibi taşıma aracının (uçak, otobüs, kamyon, kamyonet, otomobil vb.) maksimum yük kapasitesine ulaşmanıza neden olur. İşte hem boyut hem de ağırlığın bir aradahesaplandığı desi hesabı yöntemi ile bir taşınanın gerçek maliyetini hesaplanmasına yardımcı olur. Bu da en, boy ve yüksekliğin birbiri ile çarpılması bize desiyi verecektir. Desi elde edildikten sonra, ağırlığı da bulunarak bir hesap yoluna gidilir.

Örnek:
Boy: 10 cm En: 50 cm Yükseklik: 60 cm
Desi: 10x50x60= 30000/3000 = 10 desi

Peki desi hesaplanırken neden 3000′e bölünür?
Bir kolinin cm3 cinsinden hacminin 3000’e bölünmesiyle hesaplanır. Bir kolinin, paketin hacmini bulmak için paketin en, boy, yükseklik değerleri çarpılır. Desi değeri hesaplanırken en, boy, yükseklik değerleri cm olarak kullanılmalıdır.

SANTİMETREKARE HESAPLAMA ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

*** desi hesaplama formülü hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by: Wordpress
Kaynaklar