v                                                                                                  
Alan Birimleri Çevirme

Metrekare Nasıl Hesaplanır – Hesaplama Formülü

Alan birimleri hesaplama cetvelinden – m2 hesaplama örnekleri ile metrekare hesaplanması formülü ve sorular hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

METREKARE HESAPLAMA NASIL YAPILIR

Şunu açıklamakta yarar var. Metrekare ölçümü her ne kadar köşden köşeye şeklinde yapılıyor olsa da, ev, daire, çatı, bodrum, balkon, teras, kot 1, kot 2, kot 3, bahçe, banyo, tuvalet, kömürlük, kiler, konut, tarla, arsa, arazi, oda, duvar metrekare hesaplaması ile kilim, halı, karo, tuğla, fayans, vücut metrekare hesaplamasına göre farklılıklar gösterir. Yani işin içine düz metre (mezuro) ile ölçüm yapma imkanı olan bir şey girebileceği gibi, autocad programı veya tıp, pediatri bilimi gibi özgü yöntemlerle de hesaplama yapılmak zorunda kalınabilir.

BRÜT – NET METREKARE HESAPLAMA

Brüt hesaplama için öncelikle tüm odaların ve eklentilerin metrekare cinsinden değerlerinin bulmak ve hesaplanan bu değerlerin toplamını almanız gerekiyor. Ancak, bir odanın metrekaresi nasıl hesaplanır?Metreyi kullanarak farklı ebatlardaki duvarların ölçülmesi ile ortaya çıkan metre uzunluğu değerleri birbiriyle çarpıldığında odanın m2 cinsinden boyutu ortaya çıkacaktır. Çıkan oda toplamları dikkate alındığında evin net boyutu ortaya çıkar. Ancak şunu belirtmekte yarar var; konut ve inşaat sektöründe santimetrekare hatta konutun yerine göre milimetrekarelerin bile değerli olduğu alanlarda, uzman ekspertiz ölçümü yapılması ile kişinin yani profesyonel olmayan kişilerin bu ölçümü yapması arasında çıkacak tutarsızlıkların dikkate alınmaması, maddi ve mali hatalara neden olabilir.

METREKARE HESAPLAMA ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

*** metrekare hesaplama formülü hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by: Wordpress
Kaynaklar