v                                                                                                  
Güç Birimleri Çevirme

Motor Gücü Nasıl Hesaplanır – Hesaplama Formülü

Güç birimleri hesaplama cetvelinden – motor gücünü hesaplama örnekleri ile motor güç hesaplanması formülü ve sorular hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

MOTOR GÜÇ HESAPLAMA NASIL YAPILIR

Buna beygir hesaplama da denilmektedir. Zira biz motor gücü derken çoğu zaman beygir gücünden bahsederiz. Otomobilde, traktör, arabada, motorsiklette ruhsatta motor gücünü genel olarak beygir (hp) cinsinden belirtiriz. Bununla birlikte kilowatt (kw) cinsinden motor hesaplaması da yapılır. Bu yapılırken elektriksel olmayan parametrelerin dahil olmasıyla tıkanıp yarıda kalabilmekte veya motorun ihtiyacı karşılayıp karşılayamayacağı detaylı irdelenmeden geçilerek ileride sorunlara neden olabilmektedir.  Elektrik motorlarının etiketlerinde motorun gücü, gerilim seviyesi, akımı, güç faktörü ve devir sayısı bilgileri yer alır.

Örnek formül hesaplamalar:
Pe: Elektriksel güç (W), U: Gerilim (volt ), I: Akım (amper) ve cosj: Güç faktörü olmak üzere dört parametreye ihtiyacımız vardır. Bununla beraber kw – beygir hesaplama için ise ayrıca bir metoda ihtiyacınız vardır. Motor devir ve kaldırma kuvveti hesaplama gibi ekstra bilgiler için ayrıca ihtiyacınız olan veriler gerekmektedir. Fren beygir gücü ise burada yer almamaktadır.

KILOWATT BEYGİR HESAPLAMA ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

*** araç motor hesaplama formülü hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by: Wordpress
Kaynaklar