v                                                                                                  
Matematik Birimleri Çevirme

Yüzde Nasıl Hesaplanır – Hesaplama Makinesi

Matematik birimleri hesaplama cetvelinden – Yüzde hesaplama örnekleri ile yüzde hesaplanması formülü ve sorular hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

YÜZDE İNDİRİM HESAPLAMA

Genel olarak yüzdelik indirim veya yüzdelik zam hesabı yapılmakta kullanılır. Bunun için oldukça pratik bir yöntem vardır. O da şu: Yapılacak artış veya azalış ne olursa olsun, ekleyip ya da çıkarıp çarpma yoluna gitmek. Örnek vermek gerekirse, 100 birimlik ürüne yüzde 25 indirim yapılacaksa, onu düşerek çarpmak. Yani 100 liralık ürüne 25 tl zam geldiğini düşünürsek, ürün fiyatını 1 + 0,25 (gelen zam miktarı) = 1,25 ile çarpıp yeni değerini bulabiliriz. Yani 100 x 1,25 = 125 TL. gibi. aynı şekilde bir başka indirim sorusu olarak, 90 tl’lik bir mala yüzde 20 indirim geldiğini varsayarsak; 90 x 0,80 = 72 tl olarak sonucu buluruz. Azalış veya artış oranı hesaplama yaparken bunu kullanmak pratiktir. Anket yüzdesi için de geçerlidir.

HESAP MAKİNESİ İLE YÜZDE HESAPLAMA

Yukarıda bahsettiğimiz yöntem, genelde ilkokul, ortaokul, lise, üniversite öğrencilerinin ya da kafadan hesap yapmak isteyenler içindir. Ancak teknolojik yollarla da bu işlemi yapabiliriz. Bunlardan en bilineni hesap makinesiyle yüzde hesabı yapmaktır. Bu her hesap makinesinde değişkenlik gösterir. Casio başta olmak üzere pek çok alette yüzde hesabı tuşu mevcuttur. Bununla beraber excel ile hesaplama yapmak için ayrıca sekme seçimi yapmak veya kod yazmak gereklidir ilgili hücreye.

YÜZDE PAYI HESAPLAMA ÖRNEKLERİ – PROBLEMLERİ

Burada genel olarak ‘a sayısı b sayısının yüzde kaçıdır’‘ tarzında sorular çıkar. Burada yol ise sorulanı yüzde 100 olarak değerlendirip, ona göre hesap yapmaktır. Örnekler vermek istersek;

53 sayısı 50 sayısının yüzde kaçıdır? Bunun çözümü; 50 sayısını yüzde 100 kabul edip; bu sayının yüzde 1′ini bulduktan sonra (yani 0,5) bunu fazlalık kısma (yani 3) tamamlayacak sayıyla çarpmakır. (yani 6) dolayısıyla yüzde 6 fazlasıdır diyeceğiz.

15 sayısı 60 sayısının yüzde kaçıdır? Bunun çözümü de; 60 sayısını yüzde 100 kabul edip; bu sayının yüzde 1′ini bulduktan sonra (yani 0,6) bunu eksik kısma (yani 45) tamamlayacak sayıyla çarpmakır. (yani 25) dolayısıyla yüzde 25 eksiğidir diyeceğiz.

9 sayısı 20 sayısının yüzde kaçıdır? Bunun çözümü de; 20 sayısını yüzde 100 kabul edip; bu sayının yüzde 1′ini bulduktan sonra (yani 0,2) bunu eksik kısma (yani 11) tamamlayacak sayıyla çarpmakır. (yani 45) dolayısıyla yüzde 45 eksiğidir diyeceğiz.

Yüzde simgesi – sembolü % şeklinde gösterilir. Klavye ile yapmak için ”shift” tuşu ile numara satırında ”5” rakamına basmak yeterlidir. Hesap makinesinde, android telefonda, iphoneda veya tablette yapmak için diğer klavye setine dokunmanız yeterlidir.

*** yüzde hesaplama formülü hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by: Wordpress
ilan ver