v                                                                                                  
Matematik Birimleri Çevirme

Binde Hesaplama Nedir – Binde Soruları

Matematik birimleri hesaplama cetvelinden – Binde hesaplama örnekleri ile binde hesaplanması formülü ve sorular hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

BİNDE HESAPLAMA SORULARI

Genel olarak bindelik indirim veya yüzdelik zam hesabı yapılmakta kullanılır. Bunun için oldukça pratik bir yöntem vardır. O da şu: Yapılacak artış veya azalış ne olursa olsun, ekleyip ya da çıkarıp çarpma yoluna gitmek. Örnek vermek gerekirse, 1000 birimlik ürüne binde 25 indirim yapılacaksa, onu düşerek çarpmak. Yani 1000 liralık ürüne 25 tl zam geldiğini düşünürsek, ürün fiyatını 1 + 0,025 (gelen zam miktarı) = 1,025 ile çarpıp yeni değerini bulabiliriz. Yani 1000 x 1,025 = 1025 TL. gibi. aynı şekilde bir başka indirim sorusu olarak, 900 tl’lik bir mala binde 20 indirim geldiğini varsayarsak; 900 x 0,80 = 828 tl olarak sonucu buluruz. Azalış veya artış oranı hesaplama yaparken bunu kullanmak pratiktir. Anket yüzdesi için de geçerlidir.

HESAP MAKİNESİ İLE BİNDE HESAPLAMA

Yukarıda bahsettiğimiz yöntem, genelde ilkokul, ortaokul, lise, üniversite öğrencilerinin ya da kafadan hesap yapmak isteyenler içindir. Ancak teknolojik yollarla da bu işlemi yapabiliriz. Bunlardan en bilineni hesap makinesiyle binde hesabı yapmaktır. Bu her hesap makinesinde değişkenlik gösterir. Casio başta olmak üzere pek çok alette binde hesabı tuşu mevcut değildir. Bununla beraber excel ile hesaplama yapmak için ayrıca sekme seçimi yapmak veya kod yazmak gereklidir ilgili hücreye. Dolayısıyla hesaplama yaparken daha çok zahmet göstermeniz gerekebilecektir.

BİNDE PAYI HESAPLAMA ÖRNEKLERİ – PROBLEMLERİ

Burada genel olarak ‘a sayısı b sayısının binde kaçıdır’‘ tarzında sorular çıkar. Burada yol ise sorulanı binde 1000 olarak değerlendirip, ona göre hesap yapmaktır. Örnekler vermek istersek;

53 sayısı 50 sayısının binde kaçıdır? Bunun çözümü; 50 sayısını binde 1000 kabul edip; bu sayının binde 1′ini bulduktan sonra (yani 0,05) bunu fazlalık kısma (yani 3) tamamlayacak sayıyla çarpmakır.

15 sayısı 60 sayısının binde kaçıdır? Bunun çözümü de; 60 sayısını binde 1000 kabul edip; bu sayının binde 1′ini bulduktan sonra (yani 0,06) bunu eksik kısma (yani 45) tamamlayacak sayıyla çarpmakır.

9 sayısı 20 sayısının binde kaçıdır? Bunun çözümü de; 20 sayısını binde 1000 kabul edip; bu sayının binde 1′ini bulduktan sonra (yani 0,02) bunu eksik kısma (yani 11) tamamlayacak sayıyla çarpmakır.

binde simgesi – sembolü sık kullanılan bir şey değildir. her yerde karşınıza çıkması da mümkün değildir. Hesap makinesinde, android telefonda, iphoneda veya tablette yapmak için eklentili yani sonradan eklenen klavye seti kullanmanız gerekebilir.

*** binde hesaplama formülü hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by: Wordpress